Ana Sayfa Paratoner Şirketi Yıldırım Nedir ve Yıldırımın Etkileri Yıldırım Resimleri Paratoner Nedir Paratonerin İcadı Yıldırımdan Korunma Katalogu İletişim  
Yıldırımdan Korunma Sistemi
    Dış Yıldırımlık
       Radyoaktif Paratonerlerin Bakımı
       Paratoner Çeşitleri
          Tesla Aktif Paratoner
          İthal Paratoner Franklin France
          Paratoner Franklin France 2D
          Forend Petex Yerli Paratoner
          Forend Eu Yerli Paratoner
          Paratoner Seviye Seçimi
       Paratoner Tesisatı Montaj Detayı
          Paratoner Direk Tabanı
          Test Klemensleri
          Direk Gergi Sistemi
          Koruma Borusu
          İletken Tespit Elemanları
          Yakalama Ucu Tespit Elemanları
       Aktif Paratoner Test Cihazı
       Yıldırım Sayıcı
    İç Yıldırımlık
    Topraklama
İç Yıldırımlık

B ) Sınıf I Aşırı Gerilim Koruma ; Endüstriyel tesisler, işyerleri ve konutlarda yıldırım ve aşırı gerilimlerden korunma tesisatı kurulurken tesisi veya binayı elektriksel anlamda tüm girişimlerden korumak için gerekli olmaktadır.Bina tepesine monte edilecek paratoner ile binanın üzerine düşebilecek yıldırımlara karşı, bina elektrik panolarına monte edilecek olan İç Yıldırımlık (Aşırı Gerilim Darbe Koruyucuları) sistemleri de yapı içinde bulunan elektrikli aletlerin korunmasını sağlayacaktır. Ancak önemli bir nokta Aşırı gerilim darbesinin ilk olarak B sınıfı aşırı gerilim darbe koruyucu ürünü tarafından söndürüleceğidir.

I Sınıfı  (B Sınıf ) ürünler bina elektrik tesisatını ve cihazları aşırı gerilime karşı korumak amacıyla binanın veya tesisin ana panosuna monte edilirler.Diğer tali panolara C sınıfı monte edilerek kademeli koruma sağlanır.

B sınıfı aşırı gerilim darbe koruyucu ürünlerde bara bağlantı ve koruma söz konusu olup; kolayca monte edilebilir olmaları, fazla yer kaplamamaları değişik yapı ve sistemlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan modüler sistemlerdir.
Aşağıda çeşitli yapılarda ve şebekelerde uygulamalar görülmektedir.
Dış Yıldırımdan ( Paratoner )
korunma sistemi varsa
 Bir hava hattı
girişi varsa
Yıldırım düşebilecek
metal yapılar  (anten v.s.)

( C ) Sınıf II Aşırı Gerilim Koruma

Endüstriyel tesisler, işyerleri ve konutlarda yıldırım ve aşırı gerilimlerden korunma tesisatı kurulurken tesisi veya binayı elektriksel anlamda tüm girişimlerden korumak için ana panoya B sınıfı takılması gerekirken geriye kalan tali panolarında korunması gerekmektedir.  

Tali panoları korumak içinde C Sınıfı (II. Sınıf) ürünler kullanılması gerekmektedir. Böylece Ana pano ile birlikte tali panolarında koruması sağlanarak korumanın etkinliği ve ürünlerin dayanımları artırılmış olacaktır. 

Sizin binanızda yukarıdaki tip yapılardan biri ise  bina veya tesisinizdeki ana pano ile tali pano arasındaki mesafe 10 metreden fazla ise B+C sınıfı bir koruma cihazı değilse C sınıfı aşırı gerilim darbe koruyucusuna ihtiyacınız var demektir.

( D ) Sınıf  III Aşırı Gerilim Koruma ; Değerli cihazlarınızı Aşırı Gerilime karşı korumak ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek çeşitlilikte ve şıklıkta priz korumaları mevcuttur.

D sınıfı Aşırı Gerilim korumalar sadece bağlı oldukları cihazları korurlar.B ve C sınıfı korumaların mevcut olduğu binalarda D sınıfı korumalara genelde ihtiyaç yoktur. Ancak çok önemli cihazlar varsa B+C+D sınıfı korumalar bir arada kullanılabilir.Çok yüksek risk içermeyen yerlerde D sınıfı tek başına yeterli koruma sağlayabilir.

Data Telefon Koruma;

Bilgisayar ve data cihazlarının günümüzde yaygın olarak her meslek dalında kullanıldığını ve bu tür cihazlarda meydana gelen arızların ek masraf oluşturması yanında içerdiği değerli bilgilerinizin silinmesi ve bunlarla bağlantılı cihazlarında çalışmamasına neden olabileceğini de hesaba katarsak oluşturabileceği maddi zarar ve işgücü kayıplarının önüne geçebilmek için çeşitli çözüm yöntemleri ile size özel çözümler ile hizmetinizdeyiz.

Tecrübelerimizden yola çıkarak Aşırı Gerilim sonucu cihaz arızalanmaları ve kart yanmaları en fazla şirketlerin telefon santrallerinde meydana gelmektedir. Oysa her cihaz arızalanmasında, telefon santralinin kartlarını yanmasında veya bilgisayarlar donanımları, Hub, Switch gibi aktif cihazların olduğu network sisteminde meydana gelen bozulama kart arızalarında yeni bir cihaz almak veya tamiratını yaptırmak için harcanan para ve zaman kayıplarını önlemek için daha ekonomik ve zahmetsiz çözümler olan 2’li (2 hat girişli), 4’lü, 6’lı ve 10’lu seriler halinde bulunan DATA TELEFON KORUMA sistemleri mevcuttur.

Koaksiyel Aşırı Gerilim Darbe Koruyucular ;

Genellikle bina çatılarında bulunan uydu alıcılar, çanak antenler ile kablolu TV bina girişi gibi yıldırım gerilimi ve yahut ani aşırı gerilimin binanıza girişini sağlayacak koaksiyel data girişlerini koruyacak ürünlerimizin resimleri  görülmektedir. Bu ürünler data girişi öncesinde sisteme seri olarak monte edilmektedirler. 

Farklı adaptörleri ve mekanizmaları ile her türlü sisteme uygun olarak kullanılabilirler. Bağlı oldukları Televizyon ve Televizyon sistemini korudukları düşünüldüğünde ne kadar ekonomik bir çözüm olduğu görülecektir.

İzoleli Aşırı Gerilim Darbe Koruyucular;  

 

Paratoner tesisatı ile varsa yakınlarındaki yanıcı ve patlayıcı madde içeren yakıt tankları, doğalgaz boruları v.b. gibi yangın tehlikesi bulunan sistemler eş potansiyel oluşturmak amacıyla birbirine bağlanırken araya bu izoleli korumalar kullanarak kısmi izolasyon oluşturulmalıdır.Bu sistem yangın tehlikesi olabilecek yerlerdeki topraklamalar içinde kullanılabilir.Bu ürünlerin en önemli özelliği korumak için bağlandığı sistem üzerindeki herhangi bir kaçak akımı kendisi üzerinden toprağa veya eşpotansiyel barasına verirken, sistem topraklaması üzerinden oluşabilecek deşarjlar için izole görevi görmesidir

 Online Katalog İçin Tıklayınız

web tasarim plusgrup
İlginizi çekebilecek konu başlıkları : Paratoner Sistemleri, Paratoner Satışı, İç Yıldırımlık, Topraklama