Ana Sayfa Paratoner Şirketi Yıldırım Nedir ve Yıldırımın Etkileri Yıldırım Resimleri Paratoner Nedir Paratonerin İcadı Yıldırımdan Korunma Katalogu İletişim  
Yıldırımdan Korunma Sistemi
    Dış Yıldırımlık
       Radyoaktif Paratonerlerin Bakımı
       Paratoner Çeşitleri
          Tesla Aktif Paratoner
          İthal Paratoner Franklin France
          Paratoner Franklin France 2D
          Forend Petex Yerli Paratoner
          Forend Eu Yerli Paratoner
          Paratoner Seviye Seçimi
       Paratoner Tesisatı Montaj Detayı
          Paratoner Direk Tabanı
          Test Klemensleri
          Direk Gergi Sistemi
          Koruma Borusu
          İletken Tespit Elemanları
          Yakalama Ucu Tespit Elemanları
       Aktif Paratoner Test Cihazı
       Yıldırım Sayıcı
    İç Yıldırımlık
    Topraklama
Yıldırımdan Korunma Sistemi

Birkaç sene öncesine kadar insanlar yıldırım iletkeninin yüklemesiyle, yapı için yıldırıma karşı yeterli bir koruma sağlandığını düşünüyorlardı. Bu kısmi koruma şimdi bir takım uyumlu cihazlarla desteklenmektedir. Bu cihazların tasarlanma amaçları ; direkt çarpmalara karşı korunma, yapının komşu iki nokta arasındaki tehlikeli potansiyel farklarından kaçınma, devre tertibatı ve elektrik iletkenleri üzerindeki indüksiyon etkilerini önleme ve network hatları üzerinde taşınan yüksek voltajı bastırmaktır.

Standart NF C 17-100 : Bu standart , mevcut bilgi ve teknikler açısından , yeterli korunmayı sağlamak için gerekli olan düzenlemeleri belirlemekte ve bu korunmayı tesis etmek için gerekli olan bilgileri sağlamaktadır

İlgilendiği konular 

1.       Franklin çubuğu ( Yakalama Ucu ) ile korunma

2.       Faraday Kafes sistemi ile korunma

3.       Gerili tellerle ( Gergi Hat Tekniği ) korunma

4.       Paratonerle Koruma

5.       Topraklama

  • Franklin çubuğu ( Yakalama Ucu ) ile korunma ; Franklin çubuğu veya yakalama ucu sistemleri olarak bilinen bu yöntem basit bir metal uç, iniş iletkeni ve topraklama bölümlerinden oluşan bir yıldırımdan korunma yöntemidir. Genelde kule tarzı yerlerin yıldırımdan korunmasında kullanılan yöntemde sabit bir koruma açısı ile belirlenen bir alan korunabilmektedir.
  • Faraday Kafes Metodu İle Koruma : Kafes metodu ile korunma , geniş gözlü bir Faraday kafesinin binanın tepesinde kurulmasına ve toprakla bağlantısının sağlanmasına dayalıdır.Çarpma noktası adı verilen yakalama uçları (0.50-2 m) çatı etrafındaki her önemli noktaya (baca,çatı üst yapıları . vs.)monte edilir.
Yıldırımdan Korunma sisteminin seçimi aşağıdaki faktörlere bağlıdır: 
  • Çeşitli yönlerden dikkate alınan teknik imkanlar; (örnek olarak kafes metodu sadece çevrelediği alanı korumaktadır). 
  • Sistemin maliyeti ve estetiği.
  • Gerili tellerle ( Gergi Hat Tekniği ) korunma  ; Gergi teli ile yıldırımdan korunma yöntemi binanın iki veya daha fazla tarafından dikilen direklerin arasına binayı koruma içerisine alacak yükseklikten gergi teli bağlanması ile oluşur. Direkler , gergi teli ve direklerin topraklaması arasında elektriksel süreklilik sağlamalı ve gergi teli yıldırım akımını taşıyabilecek kesitte olmalıdır ( min. 50 mm2). Yüksek binalarda uygulama zorluğu ve görsel olarak bina üzerinde çirkin bir görüntü oluşturduğundan tercih edilmemektedir.
  • Paratonerle Koruma : Bu sistemler için , inceltilmiş sivri paratonerler korunacak olan yapıların en yüksek noktasına yerleştirilmektedir. Paratonerlerin yere olan bağlantısı en kısa yol aracılığı ile yapılmaktadır. Sapladıkları korunma , yerleştirildikleri noktaya ve bu noktanın çevre yapılardan olan yüksekliğine dayalı olarak değişmektedir. ‘’Uyarma mesafesi ‘’ prensibine dayalı olarak elektro-geometrik model yöntemi korunma seviyesinin güvenilir olarak hesaplanmasını sağlamaktadır.

    İyon cihazlarına uygun paratonerler de aynı kuralları takip etmektedir fakat ‘’uyarma mesafesi’’ biraz daha iyileştirilmiştir (1,5-3 katı kadar) , çünkü ark gecikmesi azaltılmıştır. Bunların avantajı , özellikle düşük yoğunluktaki yıldırım çarpmaları söz konusu olduğunda verimlilikte yarattıkları artış ve ayrıca yapabilirliği bazen çok zor olan durumlar için paratonerlerin boylarında bir azalmayı da beraberinde getirmesidir.

  • Topraklama : Toprak bağlantısının , yıldırım iletkenlerinin etkin olarak çalışmasındaki rolünün çok önemli olduğu göz önüne alındığında , çok dikkat edilerek kurulması gerekmektedir. NF C 17-100 ve NF C 17-102 standartları , her bir alt iletken için kafes ve paratonerleri farklı boyutlarda olan özel birtopraklama olması gerektiği koşulunu getirmektedir. Elektriksel toprak veya mevcut kemer , eş potansiyeli sağlamak amacıyla bu iletkenlere bağlanmaktadır. Son olarak , iletkenin topraklamasının , gömülü herhangi bir metal elektrik nakil borusundan mümkün olduğu kadar uzak (3-5 metre) tutulması ve omik değerinin düşük dalga empedansıyla 10 Ohm’dan fazla olmamasını sağlamak çok önemlidir.

Online Katalog İçin Tıklayınız
Paratoner Programı İçin Tıklayınız
web tasarim plusgrup
İlginizi çekebilecek konu başlıkları : Paratoner Sistemleri, Paratoner Satışı, İç Yıldırımlık, Topraklama